![]() |
Може би опасен, но много добре продаван |
Всеки, който е влизал в спортна зала, знае, че там основен проблем не е достъпа до уредите, а ужасната миризма на пот. Аз затова си избирам часове, които не са с пикова посещаемост (особено ме дразнят тези часове, когато има намаление на таксата. Така наречените "Happy hour"). Така имам достъп до всеки уред, който съм решил да използвам и мога да дишам свободно.
Днес, обаче, докато бях в залата влезна някакво момиче, което буквално се беше изкъпало с тежък парфюм преди да сложи екипа си. Може би в нейните представи това е начинът да спечели вниманието на фитнес-инструктора и неколцината юначаги с химически мускули, но според мен трябваше да я изгонят докато не се отмирише.
Ето причината за моето недоволство:
Когато говориш за парфюм, логично го асоциираш с миризма. Усещаш я с носа си и рядко се замисляш. че парфюмът на практика навлиза далеч по-дълбоко от синусите ти. Същият този парфюм минава през гърлото ти, гласните ти струни и достига до ларинкса ти. Но не спира там, а продължава пътя си по трахеята, за да навлезне през бронхите във всеки един от белите ти дробове (всъщност, те са два). Пътят ще бъде окончателно завършен чак когато през бронхиолите, парфюмът изпълни алвеолите ти - онези мънички торбички.
Всъщност, по същия път преминава и въздухът, когато вдишваш, за да се замени въглеродния двуокис със свеж кислород. Размяната на двата газа в алвеолите ти е автоматизирана и се извършва хиляди пъти на ден, без значение дали спиш или си будна. Когато си в спортната зала, вследвие на физическото натоварване, дишането ти дори се учестява. Това си го забелязала, нали?
Това, което познаваш като "диафрагма", всъщност е група мускули, разположена непосредствено под белите ти дробове. Дишането ти се подпомага от свиването и разпускането й. Именно диафрагмата ти е "виновникът" за "хълцането". Когато респираторната ти система регистрира смущения, тя изпраща електрически импулси до диафрагмата ти и така се получава "хълцане".
Усещам как си казваш: "Това всичкото е много интересно, но какво общо има с парфюма ми?"
Да започнем оттук: без значение къде живееш, работиш или тренираш, горката ти респираторна система е под постоянните атаки на парфюми и други замърсители на въздуха. Когато вдишаш мръсен въздух, нервните клетки по протежение на дихателните ти пътища изпращат сигнал за тревога до мускулите, включени да обслужват дихателната ти дейност. Те се свиват рязко и така се получава кашляне или кихане. Неприятно ти става, но е за твое добро, понеже тялото ти няма по-ефикасен начин за бързото премахване на "лошия въздух" от дихателните ти пътища. Истинският проблем настъпва, когато този естествен рефлекс за "прочистване" не е в състояние да се справи поради постоянното постъпване на "некачествен за дишане" въздух, който дразни нервните ти клетки. Тук учените установяват, че от "дразнене" се стига до "отравяне". През 1995 година, чрез лабораторни тестове се установява, че редица парфюми, сред които и популярната марка "Eternity" са отровни за респираторния тракт и нервната система. Това не води до спиране на предлагането на тези парфюми, а причината за това мисля, че и сама знаеш ...
С какво пречи парфюмът на спорта?
- Парфюмът се приема като замърсител на въздуха от респираторната ти система. Това означава, че тя е под постоянна готовност за задвижи кашлятелния рефлекс на тялото ти и така се затормозява ритмичната контракция на дихателните мускули. Правилното дишане е от изключителна важност по време спорт. (едва ли трябва да ти го обяснявам);
- Тялото ти е пригодено да изгражда имунитет срещу постоянни дразнители, но също така и да привиква към тях. Понеже дишаш по-учестено в спортната зала, отколкото докато си на кафе с приятелки, ти провокираш респираторната си система да "привикне" към подобен вид дразнения. Така тя няма да е достатъно готова да се самозащити, ако в последствие вдишаш по-опасни токсини. Един вид, казваш на тялото си да не се съпротивлява, без да си даваш сметка, че това може да е от жизненоважно значение някой ден. Четох наскоро една статия, където наричаха склонността на тялото да престава да се бори с дразнители "носибо ефект". Авторът обяснява, че "носибо" е противоположното на "пласибо" ....
- Има редица твърдения, че парфюмите водят до поява на алергии. Не съм сигурен във верността на тази теория, но тя дава добър аргумент да не пренасищам белите си дробове с очевиден токсин и потенциален алерген.
Не възприемай написаното тук като възхвала на миризливците. Стой далеч от тях, понеже ефектът от миризмата им само повтаря опасностите, за които обвиних парфюма ти. Но се пръскай после, а не преди да влезнеш в залата ...