![]() |
Това не е "аеробно" упражнение, а разход на време и пари! |
Защо е по-добре да "изгориш" тлъстините?
За да намалиш телесните мазнини, трябва да създадеш калориен дефицит в тялото си. Има два начина за това:
- да намалиш калорийния прием (чрез диета);
- да увеличиш изразходването на калории (чрез упражнения).
Разбира се, че и двата начина са необходими, но по-здравословен и по-постоянен е вторият - чрез изгарянето им с упражнения! Само прилагането на засукани хранителни диети просто НЯМА да свърши работа!
Звучи парадоксално, но е много по-добре да ядеш повече и да тренираш повече. Жалкото е, че повечето хора правят точно обратното. Те орязват приеманите калории до ръба на гладуването, а после се оказва, че са толкова немощни, че не могат да тренират достатъчно (ако изобщо могат да се доберат до спортната зала). Причината е елементарна, но само ако искаш да я разбереш: намаленият калориен прием изпраща сигнал за бедствие до тялото ти и то забавя метаболизма (скоростта на обмяна на веществата), защото това е утвърденият с хилядолетия природен протокол за реакция при липса на храна - да се спрат процесите, които допълнително увеличават оскъдицата й.
Точно обратната реакция се получава, когато има достатъчен енергиен прием и режим на увеличеното му изразходване - метаболизмът се ускорява. Повечето хора се страхуват, че повече храна и повече упражнения ще се изключат взаимно, но истината е, че се получава точно обратното: двете взаимно усилват ефекта на горене на тлъстините.
Когато говоря за "аеробни" упражнения, нямам предвид полюшкване в ритъма на танцувална музика, причудлива хореография или подскачане напред-назад, станало супер-модерно с разните "най-продавани" видео-записи на известни филмови звезди. Нямам предвид и разните псевдо-източни "практики" като "тае-бо" и какви ли не други идиотщини. Още по-малко приемам за верни твърденията на разни неуспели (иначе защо са в България, а не на световния подиум?!?) латино-танцьори, че в ритъма на салсата можеш да отслабнеш! От подобни "упражнения" най-вероятно ще си останеш само с физическите травми ...
За да се изгарят мазнини, са необходими продължителни движения, които са естествени, включват най-големите мускули в тялото ти (разбирай "краката") и изискват ритмичен и продължителен прием на кислород ("аеробен" означава "с кислород"). Всяко натоварване, което е с неритмична честота е "анаеробно" и гори захари, а не мазнини. Тлъстините изгарят с кислород!
Истинските полезни за изгаряне на тлъстини упражнения трябва да се състоят от ритмични, продължителни (поне 20-30 минути, понякога и до 60 минути) упражнения, които не водят до умора. Някои предпочитат да ги наричат "кардио" (от "kardia" = сърце, гръцки), но това е тяхно право и не намирам разлика. Ходенето пеша, лекият крос в парка, изкачването на стълби, гребането, ски-бягането и тренировката на еклиптичен тренажор отлично се вписват в представите ми за аеробни упражнения. Някои от тях са по-подходящи от другите, но на тях се спирам темата "Аеробни тренажьори".
Има разлика между пълноценно аеробно упражнение и "спортът за отмора". Тенисът, голфът, баскетболът, футболът или копането на нивата не са "аеробни" занимания, затова няма полза от тях при горенето на тлъстини. Не казвам, че са "загуба на време", но е погрешно да вярваш, че така се слабее. Малоумно е да вярваш, че като начинаещa, с тях ще постигнеш друго, освен контузия и трайно увреждане на стави и сухожилия.
Анаеробните упражнения са кратки "взривове" на услилие, които не изгарят мазнини, а изискват въглехидрати за гориво. Дали има значение какво гориш, когато трябва да увеличиш изразходването на калории? Отговорът е: "Да и Не!". Обаче от опит знам, че истинското намаление на тлъстините не идва от анаеробните упражнения като самоцел. Те само увеличават мускулната маса, която се включва в аеробните упражнения, с които действително се горят мазнини.
В "Аеробни тренажьори" степенувам ползите от различните уреди, а във "Време за аеробна тренировка" обяснявам ползите и вредите от избора на момент за различните тренировки.