Галилео Галилей

"Всички истини са лесни за разбиране, когато са открити. Важното е да ги откриеш!"

Галилео Галилей


Измамата с хидрогенирането


Измамата с хидрогенирането
Време е да продължа, понеже е сутрин и ти ще посегнеш към маргарина. Има една реклама, която се върти по телевизията и демонстрира наглостта на хората, когато трябва да спечелят повече пари от отравянето на себеподобните си. Там всички филии хляб дефилират като фолк-певици, за да впечатлят Него - Маргаринът с гей-име, римуващо се с артистичния псевдоним на Тунчер Фикрет Али. Странен сюжет на рекламата, предвид факта, че самите прототипи на филиите полагат добри усилия за разрушаването на тялото си, което би трябвало да подскаже на зрителите, че и въпросният маргарин е избор в същата посока. На практика, както в повечето аспекти на консуматорското ти поведение, става точно обратното.

Кой е маргаринът и защо съществува?

Ще започна малко по-отдалеч. С появата на фотографията и братовчед й - киното, наред с приятните емоции и откритите кина, на бял свят се появява и стереотипизирането на красотата. Най-опасното откритие (според мен) е "ретушът", заменен в последните години от софтуер, флагмански предвождан от издайническия бранд "Фото-шоп" ("снимков магазин"), окупирал правото да е синоним на цяло съзвездие от приложни програми за измама с образи.

Умели мениджъри, със забележителни познания в областта на човешката психика, постепенно успяват да забогатеят, подменяйки естествения стемеж на хората към красота с фетишизирането на конкретни нейни превъплъшения. Сега си мисля за прехвалената Мерлин Монро и си задавам въпроса: Ти виждала ли си някога, за каква дебеланка става въпрос? Дали днешните модели биха наели тази фигура дори за носач на куфарите им?

Тук спирам, защото трябва да уважавам вкусовете на дядо ти, който едва се е спасил от развод с баба ти, заради снимката на г-ца Монро. Онази, дето тайно е носил в паспорта си, на мястото, където се е очаквало да бъде снимката на невръстното им дете - майка ти. По онова време това е било прегрешение, съизмеримо с днешното, да хванеш гаджето си, че нощем влиза в порно-сайтове ...

Споменах Мерлин Монро, за да докажа тезата си, че човечеството е доста ненормално и мрази да мисли. Първата индустрия, която се създава около Мерлин, е производството на ... изкуствени бенки! Луда работа! Недъг на кожата, продаван като естетическо подобрение ... ?!? Следва появата на гуру-диетолозите. По онова време (средата на 20-ти век) те са насочили усилията си не към слабеене, а към ... напълняване. Понеже мъжкият фетиш тогава е бил пълничката Монро. Смешно, но доходоносно, ако успееш да пласираш лъжите си.

Доста жени успели, под "вещите" указания на диетолозите, да натрупат някое и друго кило пухкави запаси от мазнини в целевите зони: ханш, бедра и т.н. Но не успели да спрат дотам. Появил се бичът на затлъстяването и една болест, пренебрегвана дотогава, започнала да убива все повече и повече хора. Отначало американки, после американци (защото Монро-подобните им половинки приготвяли семейната храната като за себе си), а скоро смъртта се насочила и към "Стария свят" - Европа. Сърдечните заболявания.

Ако не ми вярваш, понеже от днешната гледна точка това е странно, нека ти кажа, че в 1920 година, когато един млад интернист на име Пол Дъдли Уайт решил да представи на колеги те си в Харвард новооткрития немски уред - "Електрокардиограф", всички му се изсмяли и го посъветвали да насочи усилията си към по-доходоносен клон на медицината. А днес повече от 40% от смъртните случаи се дължат на сърдечно-съдови заболявания, установими със същия уред. Притеснени от зачестилите случаи на смърт, всички започнали да търсят причинителят на тази смърт и понеже урбанизирана Америка трябвало да изтъкне преимуществата на индустриализираното си общество, посочила мазнините като враг-виновник. Науката казала: запушените кръвоносни съдове са пълни с маса от наситени мастни киселини, а корпорациите запушили ушите си за продължението ... Те вече знаели, че наситени мазнини има най-много в животинските продукти, затова тиражирали това "откритие" и започнали ограничаването на производството и предлагането им. Наивно и опасно, особено ако се замислиш за продължението на идеята ...

Щом здравословното хранене трябва да включва прием на мазнини, но животинските са "вредни", значи започваш да наблягаш на растителните. И веднага изхвърляш ... кравето масло! Да, ама сутрешната филия трябва да бъде намазана с нещо, нали? И тук идва оня прелъстител на резени хляб - Маргаринът. И всички започват да ядат маргарин, за да са здрави. Но здрави се оказват само приходите на производителите му!

Маргаринът е абсолютният продукт на хидрогенирането. Има и други, но те винаги са прикривани в различни хранителни смески, които ти се поднасят като готова храна. Просто трябва да хвърлиш един поглед към съдържанието и ще забележиш текста: съдържа хидрогенирани растителни мазнини. Какво представлява процесът и защо резултатът му е опасен за тялото ти - чети нататък ... ("Хидрогениране")