Не пиша всичко това, за да те обезкуража! Знам, че в началото може да си помислиш, че тази цялата работа се оказва твърде сложна, и да се откажеш. Разбери, че МОЖЕШ да се погрижиш за тялото си САМО, ако преди да пристъпиш към действие НАУЧИШ истината за него (поне колкото да не се поддадеш на опасни неистини)! Ще видиш, че всичко е много лесно, обяснимо и логично. Нека това те вдъхнови да продължиш!
Днес ще трябва да разбереш как се движи тялото ти и защо на някои упражнения реагира с прогрес, а от други изпитваш само болка (въпреки внушенията, че това означавало "ефект", който ти така и не успяваш да видиш). Може би най-важното: как да сведеш до минимум риска от последващи травми с всяко упражнение, което правиш в къщи, сред природата или в залата.
Разглеждах блогът на Ерик Мос и се натъкнах на снимка и коментар:
"Трябва ли да тренирате 10 години, за да изглеждате като вагина?"
Ами прав е Ерик! Направо падам, когато чуя кокошки да обсъждат някой напомпан андорид: "Видя ли му бицепса!!!"
"Бицепса" ли?!?!?
Че какво да му е на бицепса?
Дали да не погледна и епикраниуса - може и той да е ... силно развит! (musculus epicranius или occipitofrontalis = надчерепен мускул, задвижващ скалпа назад, с което се повдигат веждите/бръчка се челото. Мимически мускул, тоест ...).
На бас, че си убедена в необходимостта, бицепсът да е добре развит! А кой те убеди? Тълпата? Ще напиша следващото в опит да ти кажа, че тълпата е изключително лош учител и понякога (по-скоро често) е по-здравословно да знаеш истината и да оставиш ТЪЛПАТА да си вТЪЛПЯВА тъпотиите другаде ...
Бицепсът и епикраниусът са МАЛКИ мускули в нормалното човешко тяло!
Не защото не са тренирани достатъчно, а защото тялото ти НЯМА НУЖДА да ги развива. Въпрос на функционалност ...
Спортът би трябвало да увеличава възможностите, с които се е родил човек, а не да го изражда до антиприродност. Поне този спорт, в който вярвам и съм убеден, че е полезен и необходим. Ако се върна на въпроса за размера на бицепса, анатомите са констатирали на база движението, което извършва, че двуглавият (biceps) ръчен (brachii) мускул е ... ВЪРТАТЕЛ (супинатор)!!! Всъщност, той не само върти ръката, но и участва в повдигането на раменете. Това може би обяснява необходимостта от силно развит бицепс у малоумниците: когато им зададеш някой елементарен въпрос, изискващ малко обща култура, те ЛЕСНО ... вдигат рамене, понеже не могат да отговорят ... А колкото до супинативната функция на бицепса, откакто въведоха масово PG-капачките и часовниците с батерия, не ми е необходимо усилие за въртене ...
Неандерталците са имали по-добре развит бицепс, понеже предмишничният им квадратен вътрешен въртател (квадратен пронатор) е бил твърде малък. Ако модата е мъжете да приличат на пра-пра-родителите си - нека съм демоде! За да сложа точка, ще докажа гореизложеното и с факта, че всеки знае как се демонстрира "голям" бицепс: чрез ИЗВЪРТАНЕ на предмишницата.
Безсмислени и дори опасни упражнения?
Преди да ти кажа, от кои упражнения има смисъл и кои са БУКВАЛНО ВРЕДНИ и ОПАСНИ за тялото ти, ще се опитам да ти обясня какви са основните разновидности на движенията на мускулите. За съжаление, повечето "упражнения", препоръчвани от "фитнес-инструкторите" са откровено безполезни, ако целта е трупане на сила и горене на тлъстини. Не само това, ами могат и да разрушат постигнатите до момента резултати.
Първо, нека разделим мускулите на следните групи, според участието им в движението на всяка става:
- Агонисти - всички мускули, които участват едновремемнно в конкретна посока на движение на една става;
- Антагонисти - двойки (най-често) мускули, всеки един от тях извършващ противоположно на другия действие (единият сгъва ставата, а другият я разгъва);
- Синергисти - всички мускули, които не участват в движението на ставата, но имат важна роля за подсигуряването на това движение (клековете са немислими без синергистите от абдоминалната/коремната област).
Това разделение е зависимо от КОНКРЕТНОТО движение! За друго - мускулите в групите се сменят.
Следват причините, някои упражнения да са безсмислени, а други - дори опасни:
1. Създава се мускулен дисбаланс
Всеки мускул, който е свърхразвит спрямо своите агонисти или антагонисти, създава дисбаланс в ставата, за чието движение отговаря. Това води до изкривяването на позицията й. Веднъж получило се, това изкривяване е причина ставата да изпраща подсъзнателни болезнени сигнали до тялото ти, че има проблем. Мозъкът веднага реагира като блокира мускулите в проблемната област и така се опитва да се предпази от неминуемата травма. В резултат - свърхразвитите мускули не могат напълно да се свиват и ... губиш сила (вместо обратното). Тялото ти отказва да ги храни и така пада интензивността на метаболизма ти. Вместо да гориш, започваш да трупаш мазнини.
2. Липсва функционална полза
Знам, че всеобщото впечатление е обратното, но повярвай ми: в спортната зала повечето "блъскащи" са АМАТЬОРИ! В това число слагам и ужасно много "инструктори"! Разните статии в бодибилдърски списанийца, които четат, НЕ са НАУЧНО-ДОКАЗАН материал, а скрита реклама на "фитнес-храни", "фитнес-уреди" и др. Това, че те правят някое упражнение, изобщо не трябва да те тласка да се лепнеш и ти за него! Дори и да са развили някой мускул в повече, това най-често (готов съм да се обзаложа, но те НИКОГА няма да си признаят) се дължи на някое хапче, прахче или спринцовка. Другият вариант е да са родени МЕЗОМОРФИ-доминанти, а това вече знаеш, че е несправедливо преимущество, когато спортът трябва да е усилие и разумно постоянство ... (повече за това прочети тук: "Аспекти на слабеене #2: Видовете храни")
3. Ставите се извиват в опасна позиция
Тук имам един нов термин за теб: лабрум. Лабрумът (или "ставна капсула") е пръстен от влакнест хрущял и огражда ставната повърхност. В него е разположена ябълката на ставата и там се извършва движението. Не е от случайно вещество: хрущялът е по-пластичен от костта и така се увеличава площта на ставата, като същевременно се фиксира и смазва движението. Но хрущялът е податлив на травми, които водят до неговото износване и вкостяване ...
Симптоми на травмите са костна болка и ограничения в ъгъла на движение. Освен от рязък и силен удар, травми на лабрума се получават и при повтарящи се движения, които са в периферията на допустимото отклонение!
Едно упражнение може да те осакати, ако принуждава ставата ти да е в постоянно крайно положение (особено ако е свърхнатоварена с допълнителна тежест!). В тази позиция винаги агонистите и антагонистите са съответно крайно разпънати и крайно свити (или обратното). Проблемът идва най-вече от това, че така мускулите ти са абсолютно неспособни да изпълняват функцията си (нито могат да се свиват, нито да се разтягат повече) и цялото натоварване пада върху ставата, а оттам - върху лабрума. В резултат получаваш букет от хронична болка в ставата, разтеглени сухожилия (мускулът в безсилието си да се справи опъва връзките си с костта) и травмирани мускули (те също не могат да понесат добре това крайно натоварване). Заради болните сухожилия и мускули, не само ще имаш болки, ами ставата ще започне лесно ще се "изважда"!
Има и още нещо, което помага за ускоряването на травмата от вредни и опасни упражнения: в ситуация на свърхнапрягане на ставата, кръвта не може да я снабдява достатъчно добре с нутриенти и капсулата й се износва по-бързо. Не го искай за себе си!
Как да разпознаеш опасното упражнение?
Лесно е, само ако си дадеш сметка, че има две крайности:
- Активна недостатъчност - когато мускулът, който искаш да натовариш/използваш в упражнението е свърх-съкратен. Опитай се да "покажеш бицепс" (да си свиеш ръката, така че бицепсът ти да стане на топче и да "изкочи") и завърти предмишницата си. Не е чак толкова "силна", а?
- Пасивна недостатъчност - когато мускулът, който искаш да натовариш/използваш в упражнението е свърх-разпуснат. Опитай с изпъната длан да върнеш китката си максимално назад. Хайде сега свий пръстите в юмрук! Трудно е, а? Китковите сгъвачи (флексори) са толкова разпуснати, че не могат да дадат опора на пръстовите стискачи (констриктори) ...
Знай това: мускулите ти са най-силни, когато са в средно положение. Всеки, който ти каже, че упражнение се прави "до упор" е ЕКЗЕКУТОР на здравето ти! Клековете "до упор" не упражняват глутеусите и квадрицепса толкова, колкото пукат коленните ти капсули и трайно увреждат пателата (колянна капачка)!
Упражненията, според посоката на натоварване спрямо тялото
Чувала ли си за проксимална и дистална точка? Ако е близо до сърцето е "проксимална", ако е близо до пръстите - тогава е "дистална". Е, предвид това, упражненията се делят на две групи, а ползата от всяка една от тях е както следва:
- Отворено-верижни упражнения - неподвижна проксимална зона, движеща се дистална част.
Например: дланите се движат към рамото (бицепсово сгъване) или краката се сгъват към таза (Смит-машина).
Важно е да знаеш: тези упражнения са от полза САМО когато се прибягва до тях във финалната оформяща фаза на подготовка за състезание по културизъм или с рехабилитациона цел (за изолирано натоварване на възстановяван крайник). При тях ставата се трие твърде опасно, а в общия случай се натоварват 1-2 мускула (което ги прави крайно неефективни за цялостния физически тонус на тялото). Метаболичен ефект (разграждане на складирани тлъстини) почти няма ... а травмите чукат на вратата!
- Затворено-верижни упражнения - фиксирани дистални зони, движеща се проксимална част.
Например: ръцете са на земята, а тялото ти се спуска и вдига (лицеви опори) или краката ти са фиксирани на пода, а тялото ти се движи към тях (клекове).
Важно е да знаеш: тези упражнения са изключително ефективни, понеже включват множество групи мускули и стави в тялото ти, като разпределението на натоварването става естествено и няма концентрация на свърх-триене. Подобряват функционалността на тялото ти и така елиминират риска от травми и нараняване. Висок метаболичен ефект!
Е, мисля че всичко това ти дава достатъчно знания, за да можеш сама да прецениш, с кое упражнение да се захванеш и кое да избягваш. Хайде сега, бягай в залата!