Галилео Галилей

"Всички истини са лесни за разбиране, когато са открити. Важното е да ги откриеш!"

Галилео Галилей


Хормонални субстанции

Хормонални субстанции
Хормони?

Много ми харесва определението, че хормоните са "химически вестоносци" в тялото ти. Още помня времето, когато са пръв път се бях задълбал в сложния им свят, но тогава си ги бях кръстил "светофари", понеже повечето разрешават или забраняват нещо. Сравнението ми не го бива, понеже не отразява нюансите в тяхното "послание".

Хормоните не са патент на човека и висшите животни - всички многоклетъчни организми разполагат с аналогична система за далечно оповестяване между клетките си. Растенията също имат хормони, наричани "фитохормони".

Основното производство в тялото ти става в 8 жлези с вътрешна секреция, които формират ендокринната система, но някои тъкани и органи също секретират хормони. Например: яйчниците при жените и тестисите при мъжете.

Хормоните пътуват "на стоп" с кръвта ти до тъкани и органи.  Понеже нямат друга химична роля, освен "пренасяне на съобщения" (наистина ми харесва това сравнение! чак ме е яд че не е мое ...), количествата им в тялото ти са изключително малки. Някои от хормоните имат мигновенно действие (потенето), други имат бавно действие и им отнема значително време, когато трябва да повлияят на различни процеси (растежа на косата).

Ето процесите, които управляват:
  • растеж и развитие;
  • метаболизъм;
  • сексуалната функция;
  • възпроизводство;
  • настроения.
Има над 100 различни хормона, които се грижат тялото ти да функционира нормално. Влиянието им  върху дейността на клетките-рецептори е изключително мощно, затова дори минимални изменения на количествата им води до резки промени във функцията на органи, дори на целия организъм. Патологията в хормоналните разстройства се изразява не само в техния недостиг или излишък, но и в промяна на възприемчивостта на тялото ти към количеството на даден хормон. Временни разстройства се причиняват от изменения в кръвта, електролитния баланс, инфекции, ... дори стрес.

Количествата хормони в тялото ти могат да бъдат установени с лабораторни тестове на слюнка, кръв и урина. Резултатите на някои от тестовете са много показателни, например: чрез тест на урината се установява бременност, като индикатор за нея са повишени нива на половите хормони естроген и прогестерон. Затова най-видното временно хормонално разстройство е ... бременността. Най-разпространеното е ... диабетът.

Хормоните, възрастта и начинът на живот

Освен промените е ежедневното ти настроение, хормоните могат да са причина и за по-трайни явления. С напредването на възрастта, нивата на някои хормони в тялото ти намаляват и това води до изтъняването  на кожата и появата на петна по нея, бръчки, спад на мускулния тонус и дори ... целулит.

Факт е, че надебеляването се дължи на хормоните, но не е задължително да е заболяване. Със смяната на датата от месеца всеки ден цъка и "биологичният часовник", движещ неумолимо и "часовника на красотата". Тялото ти е създадено и предназначено за дивата природа, където най-добре оцеляват подготвените. Колкото си по-възрастна, толкова повече се предполага, че няма да можеш да си осигуриш нужната храна. Затова минаваш в режим на допълнително натрупване на запаси от енергия. Всички животни са така - лъвовете не заделят по 7% от хванатите антилопи във фонд "Пенсия", нито имат застраховка "Ловна злополука" с покрит риск "Счупен зъб" ...

Хормонът тироксин е основният заподозрян за тлъстините, защото отговоря за метаболизма в тялото ти. Той е продукт на щитовидната жлеза, а тя започва все по-мързеливо да работи с времето. Допълнителна причина за тлъстините е това, че тироксинът си взаимодейства с половите хормони, чието производство също намалява с падането на очакванията за чифтосване. Все още се спори, дали първо се нарушават нивата на естроген и прогестерон или тези на тироксина, но по-важното е, че тялото ти програмно се отказва от секс и започва трупането на мазнини. След определена възраст не се очаква да растеш повече, затова намалява производството на соматотропин (хормонът на човешкия растеж, HGH), а с него се забавя регенерацията и деленето на клетките в редица тъкани. Започва стареенето.

Възрастта не е единствената причина за недостига на хормони. Начинът на живот и замърсителите определено се грижат за преждевременното състаряване и надебеляване. Заседналият живот не стимулира тялото към развитие на адекватно-силна физика и това се отразява на производството на соматотропин. Лошото и некачествено хранене с преработвани храни ограбва тялото ти откъм важни съставки за синтеза на редица хормони. Високотехнологичните процеси лишават продуктите от съдържание на йод, оставят "на сухо" щитовидната жлеза и метаболитния хормон намалява. Пестицидите също са причина за хормонални разстройства. По-малките жлези буквално "излизат от строя" след прием на хлор и хлорни съединения, с които е изпълнен въздухът в големите индустриални градове. Стресът е често споменаван причинител на "погрозняване", а всъщност той причинява хормонален дисбаланс, чиито последствия остават трайно по тялото ти.

Хормоналните субстанции

Най-разпространени и ползвани са противозачатъчните таблетки. В желанието си да избегнат нежелана бременност, жените гълтат ежедневно естроген и прогестерон и така нарушават телесния баланс на тези хормони и тестостерона. Целта им е организмът да се заблуди, че вече е настъпила бременност и да прекрати функцията на яйчниците (овулацията). Хапчетата те държат в постоянна мнима бременност ...

Най-известна употреба на външен хормон е вливането на инсулин при диабетиците. Знаеш че инсулинът намалява кръвната им захар и в много случаи ги поддържа жизнени.

Хормоните МОГАТ да те направят и ... КРАСИВА! С развитието на биотехнологите и медицината, търсенето на неоперативни разкрасителни средства започва да дава все по-добър резултат. Говоря не за увеличаване на бюста или корекция на носа, а за противостареещи средства (anti-ageing). Докато част от хормоните могат само да забавят биологичния часовник, има и такива, които могат да го върнат (до известна степен).

Нищо чудно, че се говори, как все повече звезди посягат към спринцовката с хормони, за да поддържат външността си. Най-нашумяла е практиката на вливане на соматотропин, като слухове носят имената на Мадона, Дженифър Анистън, Деми Мур и други поклоннички на идеята. Хормонът на човешкия растеж (HGH) е предполагаем "еликсир на младостта", за който се вярва, че може да увеличи мускулите, да намали тлъстините, да удебели кожата и да повиши плътността на костите. Склонен съм да повярвам всеки път, когато видя Мадона на концерт, или филм на Деми Мур. Мисля, че това наистина е работещ химико-биологичен грим!

Налага се, обаче, да направя една уговорка! Всички звезди, които черпят от ползите на външните хормони разполагат с КОЛОСАЛНА СУМА ПАРИ за целта. За тях това е вид инвестиция. Принудителното внасяне на корекции в хормоналния баланс на тялото е нож с две остриета. Хормоните може да са вестоносци, но се държат често като улична банда - ако пипнеш единия, другия веднага реагира. А тази реакция може да е ... ужасно нежелана (все пак са банда от над 100!). За да има ефект, хормоните трябва да са налични в кръвта или да имат директен достъп до рецепторите си.

Изследванията, които се правят, за да се установят точните параметри за терапията, начините за провеждането й, пълното съдържание на хормоналния коктеил и честотата на интервенциите струват пари, които и с "Байландо" не можеш да си осигуриш. Понеже хормоналната промяна настъпва сравнително бързо и предизвиква промяна на поведението на организма ти, тези изследвания трябва да се правят най-малко веднъж годишно, за да се предприемат корекции в предписаното.

За разлика от изкуствените (синтетични) хормони, често прилагани за HRT ("Терапия за подмяна на хормоните" - процедура за смяна на пола на пациента), вечномладите звезди си инжектират БИО-ИДЕНТИЧНИ (естествени) хормони. Пак говоря за много пари! Мадона харчи по $25 000 на месец за целта (така твърдят американските жълти вестници).

Не искам да те депресирам, но разните хормонални хапчета за слабеене и друг вид подобрения са на светлинни години като качество и усвояемост от организма ти. Вече споменах, че хромоналните смущения могат да се дължат и на невъзприемчивост на организма, а не само на недостиг на хормони. Комбинацията от хормони трябва да е прецизно преценена, затова всякаква такава терапия трябва да е консултирана с ВЕЩ СПЕЦИАЛИСТ В ОБЛАСТТА! Дали има в България такъв? Много неродолюбиво ще ти прозвучи, но ... мисля че няма!

Хормоналната терапия не дава почти никакъв ефект, ако не е съчетана с подобряване на хранителните навици, качеството на храната и физическата активност. Ако смяташ, че можеш да се измъкнеш от това - забрави! Хапче-чудо (или инжекция-чудо) НЯМА и НИКОГА НЯМА ДА ИМА! Още по-страшно ми звучи фактът, че ако организмът ти заподозре прекомерно високи дози от даден хормон без да са налице нужди от него, той моментално затваря фабриката му - конкретната жлеза. Това е разумно от негова страна, но опасно за здравето ти. Имаш под ръка примера с диабетиците, които приемайки външно инсулин само закрепват положението си, като постепено се превръщат в ... инсулино-зависими (понеже производството му постепенно намалява).

В Европа все още няма установена медицинска практика за интравенозно хормонално третиране. Това прави занятието недостатъчно регламентирано и дава възможност на всякакви шарлатани да експериментират със здравето ти. Грешки в дозировката и съдържанието могат да доведат до последици като психически разстройства, задържане на течности, диабет и дори рак! Могат да ти пробутат синтетични хормони, които според редица учени са напълно-неусвоими от организма. Приема се, че са играли ролята на "плацебо" при пациентите, при които те все пак са показали частичен резултат. Но плацебо-ефектът се дължи на психиката, а не на функцията ... Ако се съмняваш, че може да пострадаш от некачествените хормонални таблетки, спомни си какви бяха страничните ефекти на доскорошните противозачатъчни: надебеляване, окосмяване ...

Добрата новина

Не ти трябват инжекция и екип специалисти, за да се възползваш от разкритията в областта на хормоналната терапия. Козметични гиганти като Lancome, Arkopharma, Holland & Barrett, Solgar и други предлагат алтернативен метод. Кожата на тялото ти разполага със значителен брой хормонални рецептори, така че ползването на кремове със съдържание на фитохормони може да свърши известна работа. Те действително подобряват външният вид и еластичността на кожата. Никакви данни за слабеене няма, но за него има магазини за мляко, яйца, месо и зеленчуци, както и спортни зали. И много знания, които да те избавят от проблема ...